11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Këtë javë, Kuvendi i Kosovës do të mbajë tri seanca plenare

Përgatiti: Pranvera Krasniqi

Gjatë kësaj jave, Kuvendi i Kosovës do të mbajë tri seanca plenare.

Fillimisht, deputetët do të mblidhen të mërkurën për të shqyrtuar një varg pikash të mbetura nga seancat e kaluara.

Ndërkaq marrëveshjet ndërkombëtare, të cilat nuk u votuan javën e kaluar në mungesë kuorumi si dhe plotësim-ndryshimet kushtetuese për procesin e vetingut do të shqyrtohen në seanca të ndara ditën e enjte.

“Nga mbledhja e rregullt e Kryesisë me GP u dakorduam qe për këtë jave Kuvendi të mbaj 3 seanca plenare. E para është të mërkurën e cila do të vazhdojmë me seancën e papërfunduar”, tha shefja e grupit parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila.

Në këtë seancë, PDK-ja ka paralajmëruar se do të iniciojë themelimin e komisionit hetimor parlamentar për kontratat njëburimore dhe për tekstet shkollore.

“Ajo që ishte me e habitur ishte refuzimi për votimin e Komisionit për hetimin në lidhje me humbjen e mostrave të rastit Dehari. Është një rast që është keqpërdorur shumë nga VV-ja. I bëj thirrje kësaj mazhorance që të votoj një Komision të tillë. Kërkoj që të mos refuzohet sepse ne do ta përsërisim një gjë të tillë. Do t’i iniciojmë edhe dy Komisione hetimore tjera”, tha shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri.

Në anën tjetër, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, vuri në pah nevojën për miratimin e disa ligjeve.

“Kemi mbledhur nënshkrimet për thirrjen e një seance të jashtëzakonshme për ligjin e Sigurimeve Shëndetësore. Mos e bë Zot me iu sëmurë dikujt prindi apo fëmija, krejt kursimet duhet me i shkri, me hy në borxh për shërimin. Paga në sektorin publik”, tha Tahiri.

Ndërkaq, të shtunën është paraparë të mbahet seancë solemne për nder të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA