25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Zvicra është fituese e Eurovision 2024

Edicioni i ardhshëm i Eurovision do të mbahet në Zvicër.

Këngëtari zviceran Nemo është fitues i edicionit të 68-të të Eurovision, i cili u mbajt në Malmo të Suedisë. Ai mblodhi 591 pikë pas votave të tifozëve dhe jurisë profesionale.

Nga juritë profesionale të 37 shteteve, Zvicra u rendit e para me 365. Gjithsej 22 shtete i dhanë pikët maksimale (Ukraina, Luksemburgu, Azerbajxhani, San Marino, Malta, Shqipëria, Danimarka, Spanja, Gjeorgjia, Greqia, Estonia, Holanda, Austria, Italia, Finlanda, Portugalia, Letonia, Irlanda, Polonia, Lituania, Suedia)

Ndërsa nga publiku, Zvicra mori 226 pikë, të mjaftueshme për të lënë në vend të dytë Kroacinë, e cila u votua me 337 pikë nga publiku.

25-vjeçari zviceran Nemo performoi me këngën “Kodi”.

I lindur në vitin 1999 në Biel, një qytet i vogël dygjuhësh në Zvicër, Nemo ka luajtur në violinë, piano dhe bateri që kur ishte fëmijë i vogël.

Në vitin 2016, Nemo u bë i famshëm brenda natës përmes një paraqitjeje në SRF Virus (#Cypher), i cili u bë viral në mediat sociale. Më pas ata publikuan dy EP – përmes të cilave 7 këngë u futën drejtpërdrejt në top-listën e singleve zvicerane

2020-ta shënoi fillimin e një periudhe ndryshimi për Nemo, kur ai dhe grupi i tij filluan të shkruanin dhe të prodhonin për artistë të tjerë, si dhe filluan të publikonin këngë në anglisht.

Në muzikën e tij, Nemo merret me tema të tilla si identiteti gjinor, shëndeti mendor dhe gjetja e vendit të dikujt në këtë botë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA