11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Tajvani goditet nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë

Bregdeti lindor i Tajvanit është goditur nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë. Pasuan një seri tërmetesh pak më të dobëta, më i forti prej të cilëve ishte rreth 6 gradë.

Japonia dhe Tajvani lëshuan menjëherë një paralajmërim për cunami.

Epiqendra e tërmetit ndodhej rreth 18 kilometra në jug të qytetit Hualien dhe ndërtesa dhe shtëpi të dëmtuara u raportuan gjithashtu në atë zonë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit.

Pjesëtarë të ushtrisë u dërguan në terren për të ndihmuar viktimat, dhe shkollat ​​dhe shumë vende pune u mbyllën pas tërmetit.

Në rrjetet sociale janë shfaqur edhe videot e tërmetit të tmerrshëm, si dhe dëmet që ka shkaktuar.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA