22.3 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Serbët në veri duan paqe dhe qetësi

PËRGATITI: DRITON SADIKU  

Qytetarët nga komuniteti serb në Mitrovicë të veriut shprehen të lodhur nga kërcënimet se situata në veri mund të eskalojë. Ata thonë se duan të jetojnë të qetë dhe palët në dialog të arrijnë marrëveshje paqësore.

Edhe nga këshilli i shqiptarëve në Mitrovicë të Veriut kërkojnë më shumë siguri pas deklarimeve të fundit rreth rrezikut për tensione.

Edhe ata nga komuniteti serb thonë se duan paqe dhe të jetojnë të lirë, e liderët e të dyja vendeve të gjejnë zgjidhje paqësore.

“Duhet një takim serbët edhe shqiptarët që jetojnë në Kosovë, tjetër jo, as Amerika, as Evropa e as Rusia, as askush, serbët dhe shqiptarët, unë mendoj luftë nuk është mirë”.

“Nuk jam politikan, punoj për familjen time, më e mira do të ishte që njerëzit të arrinin marrëveshje e të bisedonin dhe si për ne, edhe për ju të bëhet diçka, pa luftë e pa dhunë, kjo do të ishte më e mira.”

“Jemi mësuar me frikë e tensione, por çfarë të them, nuk do të ishte mirë që të ndodhin përsëri.”

Por edhe shqiptarët, nuk është se ndihen fortë të sigurt, duke marrë parasysh edhe faktin se për një eskalim të mundshëm të gjendjes atje, u dha paralajmërim edhe nga ndërkombëtarët. Andaj nga këshilli i shqiptarëve në veri, për çdo lloj tensioni, i mbajnë përgjegjës vetë ndërkombëtarët.

“Deklaratat e tij të bëjnë me u shqetësu, sepse këta vetë po duan me nxitë një konflikt shqiptaro-serb, me vetë faktin se zgjedhjet kur u mbajtën nuk pati asnjë incident, sepse ke bashkësia ndërkombëtare dhe NATO-ja që i bëri Serbisë presion dhe kaluan zgjedhjet siç është më së miri”.

Megjithatë, sipas gazetarit serb që vepron në Mitrovicë të veriut, Branislav Krstic, situata në veri është duke u monitoruar, andaj edhe nuk ka vend për panik.

“Brukseli zyrtar dhe administrata amerikane janë duke e monitoruar situatën dhe jam shumë i sigurt se as Kurti e as Vucic nuk duan ta humbin kredibilitetin me provoku incidente serioze në veri. Nuk ka nevojë që asnjë qytetar të frikësohet edhe sipas informatave që i kemi nga terreni, do të kalojmë edhe këtë pjesë pa incidente serioze”.

Pas vendimit për hapjen e urës mbi lumin Ibër edhe për qarkullim të veturave, lista serbe paralajmëroi rezistencë, nëse një gjë e tillë ndodh. Se situata në veri mund të eskalojë, e tha ditë më parë edhe përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme, Josep Borell, pasi palët në dialog përsëri nuk gjetën pajtim.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA