11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Protestë kundër rregullores, serbët duan të paguhen me dinarë

Përgatiti: Driton Sadiku

Praktikën e marrjes së pensionit në dinarë nuk duan të ndërrojnë.

Kjo qe edhe arsyeja që shoqata e pensionistëve serb në Kosovë, thirrën protestë në Mitrovicë të Veriut për ta kundërshtuar rregulloren e Bankës Qendrore, që ndalon qarkullimin e çfarëdo valute tjetër në vend përveç euros.

“Duhet që vendimi të revokohet dhe të mundësohet dorëzimi i dinarëve në postë dhe banka. Ne kemi nevojë për atë që të jetojmë si çdo botë normale. Na duhet sot, jo nesër”, tha Dushanka Gjorovic nga shoqata e pensionistëve.

Në organizimin që u mbajt në sheshin kryesor të qytetit, u bashkuan edhe civilë e politikanë. Në rend të parë u vunë përfaqësuesit e Listës Serbe, që akuzuan kryeministrin Albin Kurti për tentim-spastrimi etnik ndaj serbëve të Kosovës.

“Ky është rasti të themi që nuk pajtohemi me vendimet e Albin Kutit, të cilat vendime vetëm sa e përkeqësojnë këtë situatë në veri. Ky vendim është kundër popullit serb që të mbijetojnë në këto treva, është që t’i ndal institucionet serbe në Kosovë”, tha Dragisha Milloviq, nënkryetar i Listës Serbe.

Sipas tyre, largimi i dinarit nga qarkullimi po i varfëron serbët e këtushëm.

“Heqja e dinarit, i cili për herë të parë është prerë në vitin 1214 në territorin e Kosovës, më saktë në Novibërdo, do të thotë heqje e jetës për popullin tonë. Ky vendim vë në pikëpyetje se si prindërit do të blejnë ushqime për fëmijët e tyre, si do të marrin studentët bursa, si dhe nga çfarë do të paguajnë tarifat e shkollës, do të paguajnë provimet”, tha Dragana Milenkoviq, profesoreshë e Fakultetit Ekonomik.

Këta e thirrën bashkësinë ndërkombëtare ta ndalojnë një person si Albin Kurti të mos e shkatërrojë gjithçka që përfaqëson Bashkimi Evropian.

Pas afro një ore, protesta përfundoi derisa qytetarët u shpërndanë qetësisht.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA