31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Pite e mbushur me spinaq dhe djathë: E thjeshtë, e shëndetshme dhe e shijshme

Këtë specialitetet të shijshëm ju duhen vetëm pak minuta për ta përgatitur dhe gjysmë ore për ta pjekur!

Përbërësit e nevojshëm:

▪ 3-4 vezë
▪ Tre lugë salcë kosi
▪ Një lugë çaji kripë
▪ gjysmë pluhur pjekjeje
▪ pesë lugë miell gruri
▪ pesë lugë miell misri
▪ 100 ml vaj
▪ 300-400 gram djathë i ri
▪ një filxhan spinaq të grirë hollë
▪ pak gjalpë

Gatimi:

Ndizeni furrën në 190 gradë Celsius dhe futeni një tepsi të zbrazët që të ngrohet.

Në një enë përzieni 3 – 4 vezë me tri lugë ajkë dhe një lugë të vogël kripë. Shtoni gjysmë qese pluhur për pjekje, pesë lugë miell gruri dhe pesë lugë miell misri. Gradualisht shtoni 100 ml vaj.

Në fund në tretje përzieni 300 – 500 gram djathë të butë, apo ndonjë djathë tjetër – sipas dëshirës edhe spinaq.

Me dorezë nxirrni tepsinë e nxehur nga furra. Vendosni një kube gjalpë që të shkrihet dhe me kujdes lyeni fundin dhe anët e tepsisë. Në të derdhni brumin. Kthejeni në furrë dhe piqeni rreth 30 minuta. /Telegrafi

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA