11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Për herë të parë, mjekët transplantojnë veshkën e derrit tek njeriu

Mjekët kanë kryer transplantin e parë të një veshke të modifikuar gjenetikisht nga një derr në një njeri të gjallë.

Siç raporton CNN, operacioni katërorësh u krye të shtunën në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts,, i cili ishte gjithashtu spitali i parë që kryente transplantin e veshkave në vitin 1954, transmeton Reporteri.net.

Pacienti, Rick Slayman, një menaxher 62-vjeçar me Departamentin e Transportit të Massachusetts, i cili ishte diagnostikuar me sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare, po shërohet mirë dhe pritet të dalë së shpejti nga spitali.

Mjekët thanë të enjten se ata besojnë se veshka e tij e re mund të zgjasë vite, por gjithashtu pranuan se ka shumë të panjohura në transplantet nga kafsha te njeriu.

Në një deklaratë me shkrim të ofruar nga spitali, Slayman tha se ai kishte qenë pacient në programin e transplantit të spitalit për 11 vjet. Ai më parë mori një veshkë nga një dhurues njerëzor në vitin 2018, pasi jetoi me diabet dhe presion të lartë të gjakut për shumë vite. Ajo veshkë filloi të shfaqte shenja dështimi pesë vjet më vonë, dhe ai rifilloi dializën në vitin 2023.

“E pashë jo vetëm si një mënyrë për të më ndihmuar, por një mënyrë për të dhënë shpresë për mijëra njerëz që kanë nevojë për një transplant për të mbijetuar”, tha Slayman në një deklaratë.

Mjekët që nuk ishin të përfshirë në këtë rast thanë se operacioni përfaqësonte një moment historik të rëndësishëm mjekësor.

“Të shohësh përfundimisht këtë të realizohet pas vitesh pune dhe bashkëpunimi është me të vërtetë një hap i madh përpara dhe një moment i madh për transplantim”, tha Dr. Parsia Vagefi, shefe e transplantit kirurgjik në Qendrën Mjekësore UT Southwestern në Dallas.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA