Ortodoksët festojnë Pashkët

Miliona të krishterë ortodoksë kanë festuar të dielën Pashkët, duke u takuar në meshën e mesnatës.

Shtetet që kanë më së shumti të krishterë ortodoksë janë: Greqia, Rusia, Ukraina, Qiproja, dhe Serbia.

Mirëpo festimet në Ukrainë, edhe këtë vit, kanë qenë të zbehta, për shkak të luftës së Rusisë.

Sipas të dhënave zyrtare, rreth 70 për qind e popullsisë para luftës në Ukrainë – prej më shumë se 40 milionësh – ka qenë ortodokse.

Në Kiev, festimet për Pashkë janë shënuar nën masa të rrepta të sigurisë.

Përgjatë natës, sikurse dhe netët tjera, ka pasur orë policore deri në orën 5:00 të mëngjesit.

Kishat Ortodokse i festojnë Pashkët bazuar në kalendarin julian.

Të krishterët dhe protestantët i festojnë Pashkët sipas kalendarit gregorian.

Kjo nënkupton që ortodoksët i festojnë Pashkët në datë tjetër prej të krishterëve tjerë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

26 vjet nga masakra në Lybeniq

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA