2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Nuk e pranuan në Kosovë, sot Valëza Kastrati është avokate në Gjykatën Supreme në New York

Valëza Kastrati është avokatja më e re (në moshë) në Gjykatën Supreme – Civile në New York.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë në emisionin “Studio A”, Valëza tregoi se si arriti të fitojë këtë pozitë të rëndësishme në Neë York, derisa përmendi se në Kosovë nuk kishe arritur të gjej një vend pune të përshtatshëm për 3 vite radhazi, me arsyetimet se nuk i përmbush kriteret apo ishe e mbikualifikuar.

“Dëshira më e madhe e çdo të riu kosovar është me qenë në vendin e vet dhe që të kontribuojë për shtetin tonë. Është një ëndërr që akoma më flen në zemër dhe synojë që padyshim ta realizojë në të ardhmen. Pas përfundimit të masterit në vitin 2018 jam kthyer në Kosovë , pata mundësinë të fillojë punën si asistente në fakultetin juridik në Pejë mirëpo hasa në vështirësi të cilat fatkeqësisht më kanë bo me kuptu që nuk ofrohen vendi që e meritojmë dhe nuk na jepet hapësirë për kontributin që ne dëshirojmë ta japim. Një nga këto vështirësi që po i përmend është ajo se isha në një barazi me disa persona që nuk e kishin kualifikim e njëjtë, prandaj e kam parë të arsyeshme që të kontribuojë për Kosovën por nga larg”, tha ajo./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme: 

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA