Në teatrin e Kolegjit AAB u mbajt forumi për nder të Fehmi Aganit

Përgatiti: Armand Hoti

Teatri kamertal në Kolegjin AAB, hapi dyert për studentë e akademikë, të martën.

Këtu u mbajt forumi për nder të ish-veprimtarit, sociologut, e politologut Fehmi Agani.

Vepra dhe jeta e profesorit tashmë të ndjerë, u çmua lart nga rektori i Kolegjit AAB, Blerim Olluri.

“Profesor Agani ishte jo vetëm intelektual e politolog, por edhe një vizionar, i cili ia kushtoi tërë jetën kërkimit dhe dijes, politikës dhe drejtësisë”, tha Olluri.

I pranishëm nuk ishte, por përmes zëvendëses së tij, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj, tha se trashëgimia akademike e Fehmi Aganit, vazhdon t’i shërbejë vendit.

“Fener i dijes dhe shkencës, hero i kombit tonë. Ne mblidhemi këtu jo vetëm për të kujtuar një njeri me intelekt dhe dhembshuri të thellë, por edhe të festuar trashëgiminë e tij të qëndrueshme në fushën e sociologjisë dhe filozofisë”, tha Pranvera Dibra, zëvendësambasadore e Shqipërisë në Kosovë.

Djali i veprimtarit, Mentor Agani, shfrytëzoi podiumin e teatrit për të rikujtuar disa momente nga vetë jeta e të atit.

“Kur kthehet në punë i thojnë atje është zyrja e Sinanit, edhe shkon, çka është kjo? I thonë këto janë përgjigjet që do i japësh. Ky i thotë jo, përgjigjet i jap unë”, tha Agani.

Akademiku Fehmi Agani u vra në maj të 1999-ës nga forcat serbe. Agani është autor i disa veprave në fushën e politikës dhe sociologjisë.

Në forum, viti 2024 u cilësua si viti i Fehmi Aganit.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA