25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ministri Osmani: Kosova e Serbia t’i shmangin tensionet

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në cilësinë e kryesuesit të OSBE-së ka qëndruar për vizitë të premten në Kosovë.

Osmani është pritur nga liderët e vendit, ndërsa për media u deklarua pas takimit me homologen e tij, Donika Gërvalla.

Ai ka thënë se OSBE-ja, por edhe Maqedonia e Veriut, e mbështet dialogun Kosovë – Serbi, duke u bërë thirrje dy shteteve të shmangin tensionet dhe të ecin përpara.

“Maqedonia e Veriut dhe Kosova kanë bashkëpunim të mirë, jemi fqinjë të derës së parë, jemi dakorduar që të kemi investime në fqinjësi të mirë. Sot vizita në Prishtinë i kushtohet misionit të OSBE-së në Kosovë. Kemi pasur një takim të frytshëm. Qëllim është që t’i inkurajojmë institucionet që të bazohen në OSBE. Ne mbështesim fuqimisht dialogun nga BE-ja dhe inkurajojmë progresin për deklaratën për personat e pagjetur. Të kemi dialogun si prioritet, dialogu është dëshmuar që të jetë i frytshëm. Jemi të lumtur që e kemi mirëpritur takimin në Ohër. Ne e mbështesim marrëveshjen”, tha Osmani.

Ndërsa, ministrja Donika Gërvalla foli për marrëdhëniet Kosovë – Maqedoni e Veriut.

“Falënderova Osmanin edhe në cilësinë e ministrit për bashkëpunim, që e kemi me Maqedoninë e Veriut, diskutuam për bashkëpunimin në shumë fusha. U pajtuam që kemi nevojë që të punojmë më shumë. Biseduam edhe për implementimi e marrëveshjeve të Berlinit, të dy u pajtuam që të gjitha shtetet që kanë nënshkruar këto marrëveshje duhet t’i implementojnë”, tha Gërvalla

Për bashkëpunime dhe projekte mes dy shteteve është diskutuar edhe në takimet që ministri Osmani ka zhvilluar me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. /atvlive.tv

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA