Me ndihmën e këtij truku do ta gatuani picën më të pëlqyer ndonjëherë!

Ekspertët e kulinarisë theksojnë që truku qëndron në përgatitjen e picës më të mirë pikërisht në temperaturë pjekjeje

Për shkak të shijes së parezistueshme, pica është ndër ushqimet më të pëlqyera të shumicës, mirëpo kur i gatuajmë në variantin e shtëpisë, zakonisht nuk na dalin si në restorante dhe piceri, transmeton Telegrafi.

Shumë amvisa, kur gatuajnë për familjarët e tyre, më së shumti kujdes i kushtojnë shpërndarjes së perimeve, mozzarellës dhe proshutës në brumë. Mirëpo, pa dashje brumin e lënë në temperaturën në të cilën duhet të piqet.

Në të vërtetë, picat në restorante dhe piceri piqen në furra rrethore në temperaturë prej 239 gradësh Celsius, andaj nxehtësia përhapet në mënyrë të barabartë.

Pra, nëse e gatuani në kuzhinën tuaj në furrë të zakonshme, do të duhej ta nxehni në 230 gradë Celsius dhe vetëm atëherë ta fusni picën që të piqet.

Gjithashtu nëse në brumë keni radhitur perimet të cilat mund të lirojnë ujë, është me rëndësi që ta piqni disa minuta më shumë. /Telegrafi/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA