19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ky është filantropi shqiptar që mori mirënjohje nga Donald Trump, ndërsa Kosova e harroi

Biznesmeni Ramiz Tafilaj ani pse jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), krahas Amerikës, nuk ka reshtur kurrë së kontribuari (edhe) për Kosovën, para, gjatë dhe pas luftës.

Tafilaj dha kontribut të pashoq, në shkollimin e shumë të rinjve (nga të gjitha anët e botës), duke i mbështetur financiarisht afër 300 studentë, qoftë për studime themelore apo edhe ato të doktoratës… Në mesin e tyre (edhe) emra të njohur për publikun, përfshirë ish-ministrin e Shëndetësisë, Rifat Latifin.

Ish-presidenti Donald Trump, duke e falënderuar z.Tafilaj për shërbimin e tij jetësor ndaj bashkëqytetarëve amerikanë dhe gjithë atyre që kishin nevojë për të, e nderoi me mirënjohjen “President’s Lifetime Achievement Award”, që konsiderohet si shpërblimi më i lartë për vullnetarët në SHBA.

“Keni shërbyer si model i shpirtit amerikan. Orët e shumta të shërbimit tuaj kanë forcuar lidhjet e bashkëpunimit dhe besimin që afron njerëzit me njëri-tjetrin, ndërsa keni ndihmuar për të zgjidhur disa nga sfidat më të mëdha të kohës sonë…”, thuhet ndër tjerash në arsyetimin e Trump.

Në lidhje me këtë, në intervistën e tij ekskluzive në “LIBERO” Tafilaj tha se këtë moment e përjetoi me emocione të mëdha, derisa theksoi se kjo mirënjohje ishte krejtësisht e papritur.

“…Nuk e kam mendu që marrë mirënjohje nga një president… Masanej e kam kuptu që ata kanë hulumtu 17-18 muaj, kanë fillu në kohën e Bidenit (kur ka qenë nënkryetar) dhe ka përfundu kur Trump është bërë kryetar…”, deklaroi ai.

Tafilaj kurrë nuk mori ndonjë vlerësim nga presidenca dhe kryeministria e Kosovës, dhe në lidhje me këtë – ai tha me ironi se ata kanë telashe tjera dhe nuk pret mirënjohje nga ta.

Vlen të theksohet se Ramiz Tafilaj, arriti të depërtonte në qarqe vendimmarrëse amerikane dhe krahas Donald Trump dhe Joe Biden, takoi edhe njerëz të tjerë me ndikim dhe të pushtetshëm në Amerikë, përfshirë Jimmy Carter, Donald Regan, George Bush, Bill Klinton e të tjerë.

Për ta dëgjuar intervistën e plotë të Ramiz Tafilajt, klikoni në linkun e mëposhtëm:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA