2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Klubi i parë i futbollit u themelua në vitin 1855

Futbolli, sporti më i popullarizuar në botë, numëron rreth 3903 klube profesioniste nga të gjitha kontinentet.

Në vitin 1855, anëtarët e një klub kriketi ‘Sheffield’, Nathaniel Creswick dhe William Prest ishin të parët që themeluan klubin e parë të futbollit të quajtur “Sheffield”.

Takimi inaugurues i klubit u zhvillua më 24 tetor 1857 në Parkfield House në Sheffield. Selia origjinale ishte një serrë në East Bank Road, e cila iu dha atyre nga Thomas Asline Ward, babai i presidentit të parë të klubit Frederick Ward, dhe fusha ngjitur u përdor si terreni i tyre i parë i lojës. Fillimisht, lojërat e Sheffield FC luheshin midis vetë anëtarëve të klubit dhe morën formatin “Të martuarit ndaj beqarëv”.

Creswick dhe Perst ishin përgjegjës për hartimin e rregullave të lojës së klubit, të cilat u vendosën në mbledhjen e përgjithshme të klubit më 21 tetor 1858 dhe u botuan vitin e ardhshëm. Ato u referuan si Rregullat e Sheffield-it dhe ishin grupi i parë i detajuar i rregullave të futbollit që u publikuan nga një klub futbolli (në krahasim me një shkollë ose universitet).

Në atë kohë, para formimit të Shoqatës së Futbollit, shumë lloje të ndryshme futbolli ishin të njohura në Angli. Për shembull, secila nga shkollat e ndryshme publike luante futboll sipas rregullave të veta individuale dhe këto ndryshonin shumë. Rregullat e Sheffield u miratuan më vonë nga Shoqata e Futbollit Sheffield kur u formua në 1867

Fqinji i afërt i Sheffield, Hallam FC u formua në 1860 dhe në të njëjtin vit të dy klubet u takuan për herë të parë me njëri-tjetrin në një Derbi Lokal, në të cilën derbi të këtij lloji, janë sot ndër derbit më të zjarrët në botën e futbollit, si Lazio-Roma, Arsenal-Chelsea, ku edhe në Kosovë egziston një derbi i tillë, ai mes Dritës dhe Gjilanit.

Megjithatë ‘Hallam FC’ u bënë anëtarë të Shoqatës së Futbollit më 30 nëntor 1863, por vazhduan të përdorin rregullat e tyre. Më 2 janar 1865, klubi luajti ndeshjen e tij të parë jashtë Sheffield-it kundër Nottingham-it duke luajtur sipas Rregullave të Nottingham.

Në këtë kohë, klubi kishte vendosur të luante vetëm me ekipe jashtë Sheffield, në mënyrë që të kërkonte një sfidë më të madhe. Më 31 mars 1866, Sheffield luajti një ekip ‘Londër’ sipas rregullave të Shoqatës së Futbollit, në Battersea Park. Ndeshja, e luajtur si njëmbëdhjetë mënjanë, u fitua nga Londra me 2 gola dhe katër prekje deri në zero. Sidoqoftë, çështja e Rregullave që po diskutoheshin në të gjithë vendin u zgjidh me përshtatjen nga Sheffield FC të rregullave të FA në 1878.

Edhe pas 145 viteve rregullat e futbollit vazhdojnë të ndryshojnë gjatë viteve, e kur jemi te klubi i parë në histori të futbollit, Sheffield FC zhvillon ndeshje vetëm në kuadër të kupës FA, si dhe ndeshje miqësore me skuadra të ndryshme, në Angli dhe jo vetëm./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA