21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

KGJK suspendon gjyqtarin që e la të lirë Enver Sekiraqën

Këshilli Gjyqësor i Kosovës, në mbledhjen e sotme të jashtëzakonshme e cila u zhvillua me dyer të mbyllura, ka marrë vendin për suspendim të gjyqtarit Agim Kuqi, pasi ky i fundit kishte lënë të lirë Enver Sekiraqën, raporton ATV.

Ky vendim i KGJK-së, të cilin e ka siguruar ATV, do të mbetet në fuqi deri në një vendim tjetër të Këshillit.

“Këshilli, pas shqyrtimit dhe analizimit të dy rasteve disiplinore ka themeluar panelet hetimore. Sa i përket rastit AD/KGJK/04/2024/GJTHPR-AD/GJTHPR/8/24, Këshilli bazuar në kërkesën e autoritetit kompetent me shumicë të votave vendosi për suspendimin e gjyqtarit që është subjekt i hetimit, deri në një vendim tjetër të Këshillit. Këshilli vlerësoi se suspendimi i subjektit të hetimit, në këtë fazë të procedurës, do të krijojë parakushte që paneli hetimor të hetoj në tërësi çështjen në mënyrë të pavarur, objektive dhe të pa “ndikuar”, thuhet në vendimin e KGJK-së.

ATV raportoi dje se Vendimi i Gjykatës Themelore të Prishtinës që Enver Sekiraqa të mbrohet në liri, është duke u analizuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës dhe kryetarja e Gjykatës.

Në një përgjigje me shkrim këto dy institucione i thanë televizionit se për veprimet e ndërmarra do të njoftohemi me kohë, duke e bashkëngjitur edhe vendimin e gjyqtarit Agim Kuqi, i cili, sipas këtij vendimi, ka vlerësuar se kanë pushuar shkaqet për masën e arrestit shtëpiak, meqenëse është arritur sigurimi i tij në procedurë.

Kuqi, kryetari i trupi gjykues që udhëhoqi gjykimin ndaj tij, e la të lirë Sekiraqën dy herë.

Në gjykim e dy rigjykime më pas, Enver Sekiraqa për herë të tretë është dënuar për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës, kësaj here me 25 vjet burgim.

Ai po mbahej në arrest shtëpiak, ndërsa nga 3 maji kur u shpall aktgjykim, u la në liri.

Pas ankesës së Prokurorisë Speciale, Apeli e ndryshoi masën e sigurisë në paraburgim, por Sekiraqa deri tash ka qenë i paarritshëm për Policinë./atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Euro 2024/ Ndeshjet e ditës së sotme

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA