9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

​Guardiola: Haaland është sulmuesi më i mirë në botë

Pep Guardiola e cilësoi Erling Haalandin si sulmuesin më të mirë në botë pasi ai u krahasua me një lojtar të Ligës së Dytë nga Roy Keane.

Ish-kapiteni i Manchester United duke folur në rolin e analistit në Sky Sport tha se Haaland është një sulmues i mirë para golit, por që loja e tij e përgjithshme është e njëjtë me një sulmues të Ligës së Dytë.

Guardiola nuk ishte i impresionuar nga komentet, duke argumentuar se Haaland ishte i rëndësishëm në suksesin e tripletës së Cityt sezonin e kaluar përpara se të këmbëngulte se çdo faj për mosshënimin e golave kundër Arsenalit duhet të ndahej nga e gjtihë skuadra.

“Unë nuk jam dakord me të, absolutisht jo”, tha Guardiola. “Ai është sulmuesi më i mirë në botë dhe na ndihmoi të fitojmë atë që fituam sezonin e kaluar. Erling është i jashtëzakonshëm. Arsyeja që nuk krijojmë raste nuk është për shkak të Erlingut. Standardet që ka Erling janë të pabesueshme dhe të gjithë presin gjëra të tjera. Ka ndeshje ku ai mund të ishte më i mirë, por unë e dija gjatë ndeshjes kundër Arsenalit se arsyeja pse ne nuk po krijonim raste nuk ishte për shkak të Erlingut”, theksoi Guardiola.

Guardiola, skuadra e të cilit mirëpret Aston Villan sot në mbrëmje, ka pranuar se ai vazhdimisht është i hutuar nga ish-lojtarët që ofrojnë pikëpamje të ashpra për futbollistët bashkëkohorë.

Megjithatë, spanjolli pranon se kritikat vijnë me territorin e të qenit një futbollist profesionist i profilit të lartë.

“Nëse nuk dëshiron ta pranosh këtë si futbollist, duhet t’i përkushtohesh një pune tjetër”, ka thënë Guardiola. “Kur je personazh publik, duhet ta pranosh. Kjo është arsyeja pse kur je në bisedime për kontratë, duhet të kërkosh shumë para për të pranuar ato momente. Jam i befasuar që vjen nga ish-lojtarët. Me gazetarët mund të kuptoj sepse ata nuk kanë qenë kurrë në fushë, por ish-lojtarët janë gjithmonë një surprizë kur flasin në këtë mënyrë”, tha në fund trajneri spanjoll.

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA