21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Fenomeni “Halo” në qiellin e Zagrebit

Qytetarët e kryeqytetit të Kroacisë kanë qenë sot dëshmitarë të një fenomeni të rrallë optik në qiell të quajtur Halo.

Ky fenomen ndodh kur rrezet e Diellit ose Hënës depërtojnë në një shtresë të hollë resh të mbushura me kristale akulli ose vesë në atmosferën e Tokës.

“Halo” kënaq vëzhguesit me bukurinë e tij unike dhe njihet më së shumti për pamjen e tij rreth Diellit.

Mund të jetë i plotë ose i pjesshëm, ku pjesa e brendshme shpesh ka një ngjyrë të kuqërremtë, ndërsa ana e jashtme merr nuanca të kaltra.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA