Duke filluar nga 9 maji deri në 9 qershor, në Kosovë do të mbahet Chopin Piano Fest

Artistë nga Mbretëria e Bashkuar, SHBA-ja, Suedia, Italia, Hungaria, Polonia e Turqia do të performojnë në Kosovë në kuadër të Chopin Piano Fest që do të mbahet nga 9 maji deri më 9 qershor.

Në këtë festival tradicional e ndërkombëtar, para publikut kosovar do të ketë edhe artistë pjesëmarrës nga Tirana dhe Maqedonia e Veriut, si dhe artistë vendës.

Ndryshe nga vendet tjera ku publiku paguan deri në 100 euro një biletë për të dëgjuar përformancat e këtyre artistëve publiku kosovar mund t’i ndjek koncertet falas. Këtë vit, madje shënohet edicioni i 13-të i këtij festivali.

Organizimi për festivalin e sivjetmë pritet të kushtojë deri në 98 mijë euro.

Ky edicion ashtu si vitet parapake mundësohet nga sponsor të ndryshëm, përfshirë Ministrinë e Kulturës.

Vitin e shkuar MKRS-ja kishte ndarë vetëm 12 mijë euro për këtë festival.

ATV-ja ka dërguar pyetje në Ministrinë e Kulturës për të kuptuar shumën që do të ndahet nga ky institucion për edicionin e sivjetmë por askush nuk është përgjigjur. /atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

26 vjet nga masakra në Lybeniq

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA