14.1 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

Çfarë zbulon studimi i ri rreth zgjimit herët dhe depresionit?

Besimi popullor thotë se gjumi që bëhet para mesnatës është më i shëndetshmi.

Por kjo duket që nuk është edhe aq e vërtet, transmeton atvlive.tv.

Mjekët kanë ardhur në përfundimin se kjo besëtytni ka pasur një kuptim vetëm për kohët e kaluara.

Zgjimi herët në mëngjes mund t’ju ndihmojë në stabilizimin e gjendjes së humorit përgjatë gjithë ditës dhe në parandalimin e depresionit.

Studiuesit zbuluan se rreziku për depresion, mund të reduktohet nëse ju do të zgjoheni një orë para orarit tuaj të zakonshëm.

Nëse prireni të keni luhatje të theksuara të humorit, periudha depresive, ose nëse ky çrregullim është i pranishëm në familje.

Shumë studime të mëparshme vërtetojnë lidhjen mes gjumit dhe shëndeti mendor.

Nëse zakonisht flini në orën 12 të mbrëmjes, ju mund të zvogëloni rrezikun nga depresioni me 23 %, nëse flini një orë më parë.

Dhe nëse vendosni të flini edhe më herët, ky rrezik do të zvogëlohet edhe më tepër.

Studiuesit analizuan të dhënat gjenetike mbi individëve, përmes testimit të ADN-së së tyre.

Çdo një orë gjumë më pak, korrespondonte me një rrezik 23% më të ulët për tu prekur nga çrregullimet depresion.

Është mirë të filloni me hapa të vegjël, pra të zgjoheni rreth 10 ose 15 minuta më herët, derisa të arrini kohën e rekomanduar nga studiuesit./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_img

LAJME TË TJERA