11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Bitcoin nuk ka të ndalur, arrin një rekord të ri

Bitcoin u rrit në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të hënën, duke triumfuar në një rrëmujë më shumë se dyvjeçare që vuri në pikëpyetje të ardhmen e të gjithë ekosistemit të kriptovalutave.

Bitcoin, monedha e parë dhe deri tani më e madhe dixhitale në botë, tregtohet me 68,791 dollarë, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 68,789 dollarësh të arritur më 10 nëntor 2021, raporton CNN.

Gjatë disa muajve të fundit, rritja e bitcoin-it ka marrë hov nga miratimi si aset financiar nga rregullatori amerikan.

Ky miratim mori vite lobimi nga firmat e kriptovalutave.

Kriptovaluta Bitcoin është aprovuar si aset financiar nga rregullatori financiar amerikan, në fillim të këtij viti, transmeton gazeta online Reporteri.net.

Ai do të ketë mundësi të tregohet nëpërmjet sistemit ETF, derisa miratimi do t’iu mundësojë investitorëve institucionalë ekspozim ndaj kriptomonedhës më të madhe në botë pa e poseduar atë fizikisht, si dhe do të nxisë zhvillimin e kësaj industrie.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA