2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

A respektohet kodi i veshjes në vendet e punës?

Duam apo nuk duam, që nga momenti që dalim jashtë shtëpisë – krahas gjuhës së trupit, ne komunikojmë edhe me anë të veshjes. Në njëfarë forme thuhet se veshja pasqyron karakterin e një personi.

Për të diskutuar në lidhje me këtë çështje të ftuarit në “LIBERO” dhanë opinionin e tyre në lidhje me temën.

Njohësi i protokollit, Tomor Avdija e konsideroi veshjen si gjuhë të komunikimit. Ai tha se veshja ka të bëjë me edukatën që marrin fëmijët nga familja që në moshë të hershme.

“…Në institucione zonjat dhe zonjushat vishen me fustane të cilat janë më të shkurtra se sa lejon kodi etik, të ngushtë dhe po ashtu veshjet e tyre nuk janë komode për të zotëruar si duhet punën që ato bëjnë…”, deklaroi ai.

Sa i përket pasqyrimit të karakterit me anë të veshjes, aktorja, Shota Baraliu e sheh krejtësisht ndryshe. Ajo mendoi se jo domosdoshmërisht ajo që veshim tregon statusin apo pozitën që ne e kemi në vende të ndryshme.

“…Njeriu me kalimin e kohës e ndryshon edhe stilin…I përshtatem vendit, në dasmë vishem me rroba dasme ,në emisione serioze normalisht që do vishem më serioze…”, tha ajo.

Vlen të ceket se sipas studimit të Temple University, veshjet tona lidhen me mendimin që ne kemi për veten dhe sjelljen në punë.

Për të ndjekur diskutimin e plotë klikoni në linkun e mëposhtëm:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA