2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

A është reale gjithçka që shfaqet në rrjete sociale?

Rrjetet sociale në mënyrë të pamatshme janë bërë pjesë  përditshmërisë për secilin prej nesh. Këtë e dëshmojnë (edhe) të dhënat e muajit të fundit (tetor 2023) që ishin 4.95 miliardë përdorues të rrjeteve sociale në mbarë botën, që barazohet me 61.4 për qind të popullsisë totale globale.

Për të diskutuar për përdorimin e rrjeteve sociale dhe vërtetësinë e jetës së njerëzve që pasqyrohet nëpërmjet tyre, në emisionin “LIBERO” ishin të ftuar gazetarë të cilët njëkohshëm janë edhe shumë aktivë në rrjetet e tyre sociale.

Ndër ta, prezantuesi Argjend Rraci tha se ai vetë nuk është real në rrjete sociale dhe se jeta e përditshme me atë që shfaqet në këto rrjete – dallon dukshëm.

 “…Unë nuk jam real në rrjete sociale, nuk tregoj gjithçka nga jeta ime. Njerëzit mendojnë se unë bëj një jetë luksoze, duke u bazuar në postimet që i bëj, në vendet të cilat shkoj një herë në muaj, ndërkohë në përditshmëri ushqehem si të  gjithë të tjerët edhe me një hamburger…”, shtoi Argjendi.

Sa i përket realitetit që ofrohet në rrjete sociale, gazetarja nga Shkupi Anita Latifi tha se është reale në rrjete sociale dhe se nuk është penduar për këtë gjë, sepse sinqeriteti i ndihmon asaj në ngritjen e kauzave në të cilat beson.

Vlen të ceket se përdorimi i rrjeteve sociale mund ketë efekte të dëmshme në shëndetin mendor.

Shumë studiues përmendin pasojat negative që shkaktojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor. Ata shohin një rritje të rrezikut të depresionit, vetëbesimit të ulët, ankthit dhe vetmisë.

Për ta dëgjuar në detaje diskutimin në lidhje me këtë temë, klikoni në linkun e mëposhtëm:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA