12.9 C
Pristina
E hënë, 2 Tetor, 2023

45-vjeçari me investim milionësh kundër plakjes

Një maniak ekscentrik i teknologjisë me dëshirë për t’u dukur më i ri ka ndërmarrë hapin drastik për të shkëmbyer plazmën e gjakut djalin e tij.

Bryan Johnson, është bërë i famshëm për shpenzimin e miliona dollarëve çdo vit për një grup mjekësh dhe procedura mjekësore që pretendojnë të mbajnë gjithmonë të ri.

Johnson, i cili ka marrë transfuzion gjaku nga një dhurues i shëndetshëm dhe anonim në të kaluarën, tani ka pranuar dhurimin e plazmës nga djali i tij 17-vjeçar Talmage dhe babai 70-vjeçar Richard, i cili tha se ky transfuzioni i gjakut e bëri të ndjehej sikur ka fituar lotarinë.

Treshja iu nënshtrua transfuzioneve në një klinikë në Dallas, në të cilën babait të moshuar dhe djalit adoleshent u hiqet një litër gjak dhe përmes një makinerie bashkohet me një grumbull plazme të lëngshme, një grumbull qelizash të kuqe të gjakut dhe trombocitet.

Kjo përzierje më pas futet në venat e Johnson me qëllimin për të rinovuar dhe riparuar dëmtimet qelizore të shkaktuara nga procesi i plakjes duke zëvendësuar gjakun e vjetër në një trup të vjetër me gjak të ri nga një dhurues i ri.

Johnson, është bërë de facto pasardhësi i masave drastike për të parandaluar rënien e lidhur me moshën.

Johnson dhe mjekët e tij pohojnë se në dy vjet ai ka reduktuar moshën e tij të përgjithshme biologjike me më shumë se pesë vjet dhe tani ka zemrën e një 37-vjeçari, lëkurën e një 28-vjeçari dhe kapacitetin e mushkërive dhe aftësinë e një 18-vjeçari.

Miliarderi amerikan Bryan Johnson, 45 vjeç, merr dhjetëra suplemente në ditë dhe ha një dietë të rreptë vegane me ushqime të përziera dhe zgjohet në orën 5 të mëngjesit.

Së fundmi, ai i është nënshtruar shkëmbimit të plazmës. Para se ta bënte këtë me babanë dhe djalin e tij, Johnson i ishte nënshtruar transfuzionit të plazmës nga një donator i ri, i shëndetshëm, anonim, të cilin ai e kishte ekzaminuar me kujdes duke u siguruar që personi kishte një indeks ideal të masës trupore, kishte një mënyrë jetese të shëndetshme dhe nuk kishte sëmundje.

Shkenca që qëndron pas transfuzionit të plazmës si një kurë për plakjen është larg të qenit e vendosur dhe i ka rrënjët në eksperimentimin me minj.

Në vitin 2005, një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Kalifornisë bën zbulimin tronditës se bashkimi i minjve të rinj dhe të vjetër ndryshuan moshën e tyre qelizore.

Ai pretendon se merr saktësisht 1,977 kalori në ditë, duke siguruar që nivelet e yndyrës në trup të mbeten midis 5 dhe 6 për qind.

Johnson thotë se qëllimi i tij është të sigurojë që truri, mëlçia, veshkat, dhëmbët, lëkura, flokët e tij të funksionojnë sikur të ishte një 18 vjeçar.

Stili i tij i jetesës dhe përkushtimi në përpjekjen për të minuar efektet e kohës kanë marrë kritika të konsiderueshme, me disa ekspertë mjekësorë që thonë se ky është vetëm një manifestim i ankthit të tij drejt vdekshmërisë. /atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

LAJME TË TJERA