11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

24-vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Në moshën 24 vjeçare, William Pitt më 7 dhjetor 1783, bëhet kryeministri më i ri në moshë në Britani.

Ai kujtohet për politikat e tij kundër korrupsionit, reformat fiskale, shtimin e kompetencave për Dhomën e Komunave dhe bashkimin me Irlandën.

Pitt shërbeu si kryeministër për gjithsej 18 vjet e 343 ditë, duke e bërë atë kryeministrin e dytë më të gjatë në detyrë të të gjitha kohërave britanike.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA