11.3 C
Pristina
E shtunë, 25 Maj, 2024

15 Prilli – Dita Botërore e Artit

Në mbarë botën, njerëzit kanë përkufizimet e tyre për atë që ata e konsiderojnë si art.

Kultura të ndryshme kanë shije dhe stile të ndryshme.

Kjo festë përdoret si një mundësi për të nxitur zhvillimin e artit. Ai i inkurajon njerëzit të marrin kohë për të vënë re gjërat e bukura rreth tyre.

Me oraret tona të ngarkuara, njerëzit nuk kanë gjithmonë kohë për të shkuar në galeritë e artit.

Një kujtesë vjetore për bukurinë i ndihmon njerëzit të pushojnë dhe thjesht të shijojnë duke përjetuar botën, shkruan atvlive.tv.

15 Prilli është shpallur Dita Botërore e Artit, deklaruar nga Shoqata Ndërkombëtare e Artit si një festë ndërkombëtare e arteve të bukura.

Data është vendosur për nder të ditëlindjes së Leonardo da Vinçit, i zgjedhur si simbol i lirisë së shprehjes, tolerancës dhe multikulturalizmit.

Dita e parë Botërore e Artit e organizuar më 15 prill 2012 dhe u mbështet nga të gjitha komisionet kombëtare të Shoqatës Ndërkombëtare të Artit si edhe 150 artistë nga Franca, Suedia, Sllovakia, Afrika e Jugut, Qipro dhe Venezuela.

Piktura është mënyrë komunikimi, duke shprehur emocionet ose ndjenjat përmes përdorimit të ngjyrave, vizave, kontrasteve, dhe kombinimeve të tyre.

Por, Leonardo da Vinçi e ngriti piktorin mbi shkencëtarin dhe poetin, vetëm nëse vepra e tij është unike dhe e veçantë. Sipas tij, piktura është poezi e nemitur, kurse poezia është pikturë e verbër.

Që në kohët parahistorike njerëzit kanë pikturuar brenda mureve të shtëpive të tyre.

Zbulimi i qindra pikturave tregon qartë se dashuria për pikturën është një krijim i hershëm.

Gjëja më e rëndësishme e një pikture është se ajo nuk kërkon investim tjetër pasi është blerë, por qëndron e njëjtë.

Pozitivja e pikturës është se ajo rigjeneron ndjenja të mrekullueshme dhe qetësi sa herë që e shikon. Sa më shumë breza të kalojnë, aq më tepër vlerë ka piktura.

Në ditët e sotme ka materiale, bojëra uji apo tempera, mjete: penela, furçë, sfungjerë etj., dhe me to mund të pikturojmë në kanavacë, dru, xham, metal, fletë, qeramikë, si dhe objekte të ndryshme.

Stilet më të rëndësishme përfshijnë realizmin, ekspresionizmin, kubizmin, abstrakten etj., që nuk mund t’i përmendim të gjitha.

Në ditën botërore të artit, shprehim mirënjohje të thellë për të gjithë mjeshtrit, artistët që shprehinë e tyre artistike e kanë vulosur në gjinitë e arkitekturës, pikturës, skulpturës, mozaikëve etj., duke krijuar dhe treguar shpirtin krijues dhe artistik.

Duke lënë trashëgim një pasuri të madhe veprash arti, ata kanë frymëzuar, edukuar e kanë mbushur me kënaqësi shpirtin e shumë brezave.

Mirënjohje për të gjithë ata dhe për të gjithë brezat e
restauruesve që jetën e tyre ia kanë kushtuar ruajtjes së kësaj trashëgimie.

Sot më shumë se kurrë kuptojmë se arti është një nga forcat më të mëdha, që ndihmon individët dhe shoqërinë për të ecur përpara./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA