11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

10 persona të lënduar nga zjarri në një ndërtesë në Ferizaj

Përgatiti: Kastriot Tahiri

Uji që u përdor për të fikur zjarrin, që përfshiu mbrëmjen e së dielës një pjesë të kësaj ndërtese 7 kateshe në Ferizaj, ka mbetur ende në korridorin e ndërtesës.

Si pasoj e flakës dhe tymit 10 persona kanë kërkuar ndihmë mjekësore në qendrën kryesore të mjekësisë familjare, ndërsa 6 prej tyre u dërguan për trajtim të mëtutjeshëm në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

“Në nivelin terciar janë pranuar 6 të lënduar, katër prej tyre janë liruar për në shtëpi ndërsa, dy të tjerë po vazhdojnë të marrin tretman mjekësore dhe u janë nënshtruar disa analizave laboratorike në klinikën e Biokimisë. Gjendja e tyre është jashtë rrezikut për jetë”, tha drejtori i Klinikës Emergjente, Naser Syla.

Policia që së bashku me ekipet emergjente dolën menjëherë në vend të ngjarjes, janë duke hetuar shkaktarët e zjarrit.

“Policia rajonale e Ferizajt, njësitet e hetimit po punojnë që të zbardh rastin”, tha zëdhënësi i Policisë Rajonale të Ferizajt, Kanun Veseli.

Nga zjarri, dëme pati edhe në lokalet e gastronomisë. Madje disa prej tyre, këtë të hënë nuk patën mundësi të punojnë fare.

“Kam qenë pak në vend të ngjarjes por nga fundi, e kam qel lokalin kish pas tym të madh, deri në 2-3 të mëngjesit kom qëndrua këtu. Sot kur erdha sërish rrymë s’ka tym është ende. Dëmet nuk po mundemi me i ditë se cilat janë sepse nuk po e di pa pas rrymë”, tha Bedri Bushi, pronar.

Bushi, e pronarët e tjerë të gastronomisë janë të shqetësuar se problemet me energji elektrike do të zgjasin, si rrjedhojë kërkojnë nga organet kompetente që sa më parë t’iu bëhet një zgjidhje.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA