11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Zgjerimi i shpeshtë i venave tek pacientet në Kosovë, kirurgu vaskular pse ndodh kjo

Në emisionin e mëngjesit ALARM në ATV, sot ishte mysafir kirurgu vaskular, Bekim Ademi. Ai në këtë emision shpjegoi se cilat sëmundje vaskulare janë më të përhapura në Kosovë dhe cila është arsyeja sipas tij që shkakton këto probleme shëndetësore.

“Dy patologjitë tek ne janë mjaftë të përfshira për arsye se ne si vend jemi në hemisferën pak më nxehtë se pjesa tjetër e Evropës dhe mënyra e të ushqyerit e bënë që ne të dallojmë nga bota perëndimore. Atëherë sëmundjet venozet tek ne janë më të shprehura se sa sëmundjet arteriale. Sëmundjet arteriale shprehen për shkak të shumë faktorëve, si mbi ushqyerja, çrregullimi i yndyrave, mos aktiviteti dhe stresi i madh, këto i dëmtojnë arteriet periferike dhe ato qendrore më tepër se sa te popullata që ushqehet më shëndetshëm dhe ka kujdes në jetën e tyre, zhvillimin e tyre”, tregon Ademi.

Ai thotë se për shkak të nxehtësisë, në vendin tonë janë të shprehura më shumë sëmundjet venoze sipërfaqësore.

“Kurse te ne për shkak të nxehtësisë që kemi, sëmundjet venoze sipërfaqësore janë pak më të shprehura. Sistemi i venave sipërfaqësore është si një lloj klime e organizmit të lëkurës dhe gjatë temperaturave të nxehta, venat sipërfaqësore zgjerohen më shpesh se sa në vendet e ftohta”, shpjegon Ademi. /atvlive.tv

Emisionin e plotë e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA