Zeqiri për ATV-në: Do të vazhdoj punën me rrjedhë normale, serbët po ndihen të frikësuar nga banadat kriminale të Serbisë e Rusisë

Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, në një intervistë për ATV-në, tha se sot ishte dita më e veçantë për të. Ai këtë intervistë e dha në objektin e Komunës së Zubin Potokut, ku vendosja e tij në këtë komunë u përcoll me tensione të shumta të protestuesve serbë.

“Dita e parë ishte sot ditë më ë veçantë për mua, mirëpo s’mund të them që jam i kënaqur me këtë revoltën që ishte e një pjesë e qytetarëve dhe punëtorëve që kanë qenë në këtë objekt, mirëpo duhet të jetë një gjë e dishme, që ata punëtorë që kanë punu, ju mund të merrni edhe pamjet nëpër objekt, gjithçka asgjë nuk kanë respektuar të Republikës së Kosovës, siç duhet të jetë”, tha Zeqiri.

Sipas tij, janë një pjesë e punëtorëve të komunës që janë të ndikuar nga bandat kriminale, të financuara prej Serbie.

“Janë një pjesë e punëtoreve të ndikuar nga bandat kriminale, të financuara prej Serbie për ta penguar edhe administrimin, edhe sigurinë e Republikës së Kosovës. Ndoshta nuk ishte kjo forma më e mirë, mirëpo megjithatë është një harmonizim dhe një qëndrim edhe i Qeverisë që ne të fillojmë punën sa më parë në objektet e komunës”, tha Zeqiri.

Ai tha se edhe në ditët të ardhshme do të vazhdojnë punën me rrjedhë normale.

Grupe të ndikuara nga shërbime të ndryshme të Serbisë edhe të Rusisë, sipas kryetarit Zeqiri, e kanë pru qytetarin në një hapësirë të jetës shumë të ngushtuar.

“Ne mendojmë që do të funksionojmë me rrjedhë normale. Duke qenë të bindur se secili qytetari i vynë edhe i duhet shërbimi por edhe liria e jetës. Këto grupe të ndikuara nga shërbime të ndryshme të Serbisë edhe të Rusisë e kanë pru qytetarin në një hapësirë të jetës shumë të ngushtuar, duke mos guxuar as të punojë i lirë e as të veprojë i lirë, por sipas diktateve të tyre qysh ata i udhëzojnë të punojnë dhe veprojnë, herë pas here edhe i shtynë me zor të dalin të bëjnë ndoshta një protestë ose t’i pengojnë organet e drejtësisë, të sigurisë, i keqpërdorin, kryesisht herë pas here edhe femrat edhe të miturit i qesin përballë. Kjo është taktika e veprimit të atyre mekanizmave kriminale”, tha Zeqiri.

Ai tha se beson që administrimi në bazë të infrastrukturës së Republikës së Kosovës do të jetë i pranueshëm për të gjithë qytetarët. /atvlive.tv

Intervistën e plotë të tij e gjeni në videon e më poshtme nga minuta 50:00:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA