21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

YouTube ofron udhëzime për dhënien e ndihmës së parë

Me shpresë që shumica e njerëzve nuk do ta gjejnë kurrë veten në një situatë që kërkon ndihmën e parë, manovrën e Heimlich ose trajtimin urgjent të një kafshimi gjarpri. Por nëse ndodh, YouTube tani do të sigurojë akses të shpejtë në videot e ndihmës së parë hap pas hapi të bëra nga spitalet dhe organizatat e besueshme shëndetësore.

Të mërkurën, YouTube tha se videot e shkurtra udhëzuese do të vendosen në krye të rezultateve të zakonshme të kërkimit për emergjencat akute shëndetësore, duke përfshirë gjakderdhjen, mbytjen, sulmet në zemër, krizat dhe mbidozat e opioideve.

Funksioni i ri, i njohur si Raftet e Informacionit të Ndihmës së Parë, synon të armatosë përdoruesit me njohuri për shpëtimin e jetës të ndara nga Mass General Brigham, Kryqi i Kuq Meksikan dhe Shoqata Amerikane e Zemrës, tre organizatat shëndetësore që krijuan videot që po promovon YouTube.

Për shembull, në një video që YouTube një mjek i Brigham i tregon shikuesit se kur duhet të kryejnë manovrën Heimlich dhe vendosjen e duhur të dorës për të dhënë shtytje barku.

YouTube gjithashtu bashkëpunoi me Shoqatën Amerikane të Zemrës në një kurs falas për ndihmën e parë që fillon me një video që shfaq lojtarin profesionist të futbollit Damar Hamlin, urgjenca kardiake e të cilit në fushë vitin e kaluar mahniti shikuesit dhe nxiti interesim të ri për ndihmën e parë, sipas grupit të shëndetit të zemrës.

Lëvizja e YouTube për të ngritur informacionin shëndetësor të besueshëm dhe të zbatueshëm mund ta bëjë atë një mjet më të besueshëm në një urgjencë mjekësore dhe të kufizojë përhapjen e dezinformatave shëndetësore.

Ndërsa platforma kishte ofruar më parë video shëndetësore nga burime autoritare në përgjigje të kërkimeve për kushte akute, kompania tha, kjo do të jetë hera e parë që

YouTube do të ketë prioritet videot me këshilla që mund të përdoren menjëherë.

“Njoftimi i sotëm është një hap i rëndësishëm përpara për të rritur aksesin në burime autoritative për kujdesin e ndihmës së parë, veçanërisht për ata pa trajnim mjekësor në momentet kur mund të kenë nevojë më shumë”, tha YouTube në një postim në blog.
Shumë nga videot janë të disponueshme në anglisht dhe spanjisht, tha YouTube, dhe mbështetja për gjuhë të tjera do të shtohet në të ardhmen./ATVLIVE.TV/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA