2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Vuçiqi – Stoltenbergut: Puna jonë është ku e vendosim ushtrinë, nuk pranojmë urdhra

Pas deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm në Beograd se grumbullimi i forcave të ushtrisë serbe në kufi me Kosovën nuk e ndihmon situatën e përgjithshme të sigurisë, Vuçiqi, me “stilin e tij diplomatik”, menjëherë i përgjigjet se “Është punë për ne se ku e vendosim ushtrinë dhe se nuk pranojnë urdhra prej tij”.

Sipas fjalëve të tij, ai e njoftoi Stoltenbegrun se sa serb e braktisën Kosovën vitin e fundit “për shkak të keqtrajtimit të “regjimit të Prishtinës” dhe pyeti se “çfarë është dhuna nëse kjo nuk është”.

“Unë e di që Perëndimi është i interesuar vetëm për Banjskën dhe para kësaj për Zveçanin, gjegjësisht për “grindjen” me pjesëtarët e KFOR-it. Më duhet të them se ne kemi një këndvështrim tjetër për atë që ka ndodhur, por e kuptojmë shumë mirë se cilat janë kërkesat e Perëndimit dhe të NATO-s, ka thënë ai.

Ai tha se ushtria serbe “asnjëherë nuk i ka tejkaluar kompetencat e saj”, dhe se “ku e vendosim ushtrinë tonë është puna jonë”.

“Ne nuk pranojmë këtë lloj urdhri”, ka thënë ai.

Ai ka pretenduar se “incidentet në Zveçan ndodhën pas zgjedhjeve që u organizuan me tre për qind të pjesëmarrjes dhe shpallën sundimin legjitim të atyre kryetarëve”. Pastaj, siç tha ai, “serbët u rebeluan, ka pasur “disa” incidente”.

Vuçiqi gjithashtu është përpjekur të arsyetojë edhe sulmin terrorist që ndodhin në Banjskë, në veri të Kosovë, i cili, sipas fjalëve të tij, ka ndodhur një vit pasi “disa njerëz e mashtruan Serbinë”.

“Disa kanë nënshkruar deklaratën në dhjetor 2021, e kam fjalën për përfaqësuesit e SHBA dhe BE-së, që personat që morën pjesë në barrikada nuk do të ndiqen penalisht. Dhe pastaj erdhën forcat speciale shqiptare “që nuk kanë çfarë të kërkojnë në veri të Kosovës” si dhe pjesëtarët e Forcave të Sigurisë së Kosovës. Ne nuk pajtohemi me këtë”, ka pretenduar Vuçiqi.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA