9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Vdesin 8 persona, 7 emigrantë dhe shoferi nga Shkodra

Tetë persona kanë vdekur mëngjesin e së martës kur një veturë e cila dyshohet se po bartte emigrantë doli nga rruga dhe ra buzë lumit Vjosa në Shqipëri.

Aksidenti ndodhi rreth orës 4:00 në aksin rrugor Këlcyrë-Përmet në jug të vendit.

Autoritetet thanë se drejtuesi i veturës, një 24-vjeçar nga Shkodra, që po i bartte shtatë emigrantë nga vendet e treta, e humbi kontrollin e veturës, duke i ikur policisë.

Oficerët e ndoqën deri në afërsi të vendit të ngjarjes veturën dhe se “kur nuk e kanë parë më mjetin që po ndiqnin, efektivët e policisë kanë inspektuar zonën dhe kanë parë shenjat e aksidentit të rëndë”, tha drejtori i Policisë së Gjirokastrës, Ardian Çipa.

Kreu i Prokurorisë së Gjirokastrës, Petrit Çano, tha se shoferi është shqiptar nga Shkodra, ndërsa emigrantët nga vende të treta që po përdornin Shqipërinë për të shkuar në vende të Bashkimit Evropian.

“Nuk e dimë nga [cilat vende] vijnë, presim mjekët ligjorë nga Tirana për ekspertizën dhe do të duhet kohë për identifikimin. Pas identifikimit do të bashkëpunojmë me ambasadat përkatëse për kthimin e trupave në vendet e tyre”, tha Çano.

Cipa dhe Cano thanë se gjatë aksit rrugor Këlcyrë – Përmet, në vazhdimësi janë vërejtur “elemente kriminale që merren me këtë aktivitet”, me transportimin e paligjshëm të emigrantëve që synojnë të shkojnë drejt BE-së.

Drejtues të policisë vendore, të policisë kufitare dhe dy grupe të Forcës Kombëtare të Sigurisë dolën në vendngjarje për të sqaruar rrethanat dhe shkaqet e aksidentit.

Shqipëria është pjesë e rrugës ballkanike që e përdorin emigrantë të paligjshëm për të shkuar drejt vendeve të Bashkimit Evropian.

Ata hyjnë në territorin shqiptar nga Greqia dhe më pas udhëtojnë drejt Malit të Zi, në përpjekje për të arritur në BE.

Sipas Agjencisë Evropiane Kufitare, Frontex, viti 2023 shënoi një rritje rekorde të hyrjeve të parregullta të emigrantëve në BE përmes rrugës ballkanike. /atvlive.tv

Më shumë detaje i gjeni në Edicionin Qendror të lajmeve në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA