11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë shënon 15-vjetorin e themelimit, Angjeli: Me bindje të plotë, ne ja kemi dalë

Mes qindra të ftuarve Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë festoi 15 vjetorin e krijimit të tij në një ceremoni mjaft të veçantë.

Në këtë ceremoni morën pjesë, poltikanë, diplomatë, anëtarë të kabinetit qeveritarë, pedagogë e ish studentë të UMSH.

Presdenti i Universitetit Mesdhetar, Anastas Angjeli, në fjalën e tij pohoi se rrugëtimi për të ndërtuar një Universitet elitar ka qenë jo i lehtë, i mbushur me sfida, por gjithmonë frymëzues.

“Teksa kthej kokën pas, dëshiroj të jem objektiv në progresin që ky Universitet ka bërë gjatë një dekadë e gjysmë, që prej ditës kur materializuam me besim e përkushtim vizionin tonë për të udhëhequr të rinjtë në rrugëtimin e dijes.

Pandaj, sot në këtë përvjetor, unë dua të pohoj me bindje të plotë se: Ne ja kemi dalë!

Një rrugëtim frymëzues që na bën të mos ndalemi dhe të vijojmë të shohim nga e ardhmja!

Kjo falë besimit që mijëra të rinj dhe prindër na kanë dhënë duke na lënë në duar përgjegjësinë e edukimit të tyre.

Ky besim, ka qenë shtysa më e madhe që Universiteti Mesdhetar të jetë sot pas 15 vitesh një lokomotivë e pandalshme e dijes, me mbi 13 mijë të diplomuar, duke pasur si synim parësor, përmirësimin brenda vetes, në mënyrë që t’i ofrojë të rinjve, jo vetëm garancinë se ardhmja e tyre është në duar të sigurta, por një ofertë akademike që i bën ata të denjë e të pregatitur për tregun e punës’’, tha Angjeli.

Ministrja e Arsimit Ogerta Manastirliu e pranishme në aktivitet vlerësoi Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë.

‘’Tashmë duhet projektuar ndoshta edhe me një dimension të ri, dimensioni europian i arsimit të lartë’’, tha Manastriliu.

Universiteti Mesdhetar ka 4 fakultete dhe 3500 studente.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA