11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Tërmetet e gazit në Holandë, mbyllja e vonuar: Jemi të shqetësuar për stoqet

Dhoma e Lartë e Parlamentit të Holandës ka shtyrë votimin mbi legjislacionin për mbylljen e një fushe të madhe gazi në Groningen, duke zemëruar qeverinë, e cila ka thënë se prodhimi nuk do të rifillojë për shkak të rreziqeve të tërmetit.

Prodhimi i gazit në Groningen është reduktuar gradualisht prej vitesh, vetëm për t’u ndalur në tetor për të kufizuar aktivitetin sizmik të nxitur nga dekada të nxjerra, duke dëmtuar mijëra ndërtesa.

Qeveria lejoi rifillimin e prodhimit në një shkallë modeste në fund të vitit të kaluar dhe në fillim të këtij viti për të siguruar furnizimet gjatë periudhës së ftohjes, por propozoi një ligj që përcakton mbylljen e plotë të fushave deri më 1 tetor. Dhoma e Ulët e Parlamentit e mbështeti projektligjin në mars, por disa parti në dhomën e lartë të martën kërkuan garanci shtesë se ai nuk do të rrezikonte furnizimet me gaz.

“Mund të vonojë vendimin përfundimtar me një vit e gjysmë, gjë që më zemëron”, tha sot ministri i Minierave Hans Vijlbrief, duke kërcënuar se do të jep dorëheqjen nëse Senati nuk ndryshon mendje në një periudhë të shkurtër kohore.

“Siguria e furnizimit mund të kërcënohej vetëm në rastin e dy dimrave shumë të ftohtë radhazi dhe gjasat për një gjë të tillë llogariten nga një deri në 80 mijë. Besoj se ka pasur një keqkuptim dhe së shpejti do të marrim vesh finalen. vendim i Senatit”, tha ministri.

Shtyrja e votimit u kërkua, ndër të tjera, nga tre nga katër partitë që përpiqen të formojnë një qeveri, duke përfshirë partinë nacionaliste PVV, fituesin e zgjedhjeve të nëntorit 2023 dhe VVD e qendrës së djathtë të kryeministrit në largim Marko Rutte.

Nëse ligji nuk miratohet, prodhimi teorikisht mund të rikthehet. Përfaqësuesit e Dhomës së Ulët thanë sot se kanë frikë nga një vonesë e konsiderueshme e vendimit për mbyllje, duke theksuar se qytetarët pranë fushave do të vazhdojnë të jetojnë në pasiguri.

Qeveria teknike e kryeministrit Mar Rutte ka përsëritur disa herë se në asnjë rrethanë nuk do të vazhdojë prodhimin e gazit në Groningen. Përfaqësuesi i VVD Silvio Erkens tha sot se vendimi për ndalimin e prodhimit të gazit nuk do të rishikohet. “Megjithatë, Senati ka të drejtë të kërkojë informacion shtesë”, shtoi ai.

Shell dhe ExxonMobil, sipërmarrja e përbashkët e të cilëve NAM operon fushën, kanë kërkuar nga një gjykatë arbitrazhi të vendosë nëse shteti holandez duhet t’u paguajë atyre kompensim për ndërprerjen e prodhimit të gazit në Groningen, pasi fusha përmban ende rezerva të mëdha gazi.

Qe nga fillimi i prodhimit në vitet 1960, gazi i ka sjellë thesarit holandez rreth 363 miliardë euro dhe Shell dhe Exxon rreth 66 miliardë euro.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA