19.2 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

Tag: Kosova

spot_imgspot_img

Konjufca: Padia kundër gjenocidit të Serbisë në Kosovë është afër

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar Kosova është afër përfundimit të padisë profesionale kundër gjenocidit të Serbisë ndaj popullit të Kosovës. Konjufca...

Parlamenti Evropian miraton raportet për Kosovën dhe Serbinë

Parlamenti Evropian miratoi dy rezoluta vjetore për Kosovën dhe Serbinë, “përmes së cilave u bëhet ftesë të dyja vendeve që të jenë konstruktive në...

Kurti takohet me ish-kryeministrin grek, flitet për bashkëpunim bilateral

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot gjithashtu takoi ish-kryeministrin grek, njëherësh presidentin e nderit të Internacionales Socialiste dhe aktualisht kryetarin e Lëvizjes...

Joseph: Serbia shkeli zotimet e saj nga Marrëveshja e Ohrit

Profesori amerikan, Edward Joseph e ka vlerësuar një hap jashtëzakonisht pozitiv për Kosovën dhe qytetarët e saj miratimin e aplikimit të saj në Këshillin...

Stano: BE-ja është në dijeni për votën e Serbisë kundër Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se institucionet e Brukselit “janë në dijeni” se Serbia votoi kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në...

Osmani: Serbia synon ta marrë Kosovën ashtu siç bëri Rusia me Krimenë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Serbia po i përdor taktikat ruse për ta frikësuar Kosovën. Në një intervistë për “The Sun Online”,...