28.6 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Strategjia e energjisë, sfiduese por e domosdoshme për Kosovën

Përgatiti: Pranvera Krasniqi

Më shumë punë është kërkuar nga Kosova, për Strategjinë e Energjisë nëse vendi dëshiron të afrohet edhe më shumë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Në tryezën e organizuar nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike me temën “Strategjia e Energjisë dhe rruga drejt se ardhmes energjetike të Kosovës”, mes tjerash u theksua edhe për politikat energjetike dhe harmonizimin e tyre me standarde evropiane.

“Institucionet e Kosovës e kanë miratuar strategjinë e energjisë të Republikës së Kosovës për 2022/31 me synimin e adresimit të furnizimit energjetik dhe sfidat që kanë të bëjnë me politikat energjetike dhe harmonizimin e tyre me standardet evropiane”, tha Leonora Kryeziu nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike.

Gjatë prezantimit të “Strategjisë së Energjisë së Kosovës 2022-2031”, u tha se rruga drejt kësaj ka dy anët e medaljes.

“Kjo do të jetë sfiduese, por njëkohësisht është e domosdoshme për Kosovën…”, tha ambasadorja e Mbretërisë së Holandës, Carin Lobbezo.

Ndërsa, Anita Baraliu, ekonomiste e hulumtuese shkencore, tha se kjo strategji kërkon përkushtim maksimal për disa arsye.

“Strategjia e Energjisë përbëhet nga 5 objektiva kryesore, ato janë mjete të formuluara dhe tregojnë një progres të madh, në krahasim me Strategjitë e mëparshme”, tha Baraliu.

“Strategjia e Energjisë së Kosovës 2022-2031”, është miratuar më 8 mars të vitit të kaluar.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA