19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Stoltenberg pas takimit me Osmanin e Kurtin: NATO do të vazhdojë të bëjë atë që është e nevojshme për një mjedis të sigurt

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg pas takimit me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani e kryeministrin, Albin Kurti ka thënë se pati biseda të frytshme mbi situatën e sigurisë në vend dhe rajon.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, Stoltenberg ka thënë se NATO do të vazhdojë të bëjë atë që është e nevojshme për një mjedis stabil e të sigurt për të gjitha komunitetet.

Ai ka thënë tutje se ka falënderuar trupat e KFOR-it për ruajtjen e stabilitetit në rajon.

“Biseda të mira me Vjosa Osmani dhe Albin Kurti mbi situatën e sigurisë në Kosovë dhe në rajon. NATO do të vazhdojë të bëjë atë që është e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet – falënderova trupat e KFOR-it për rolin e tyre kyç në ruajtjen e stabilitetit rajonal”, ka shkruar Stoltenberg.

Ndryshe gjatë konferencës për media me presidenten Osmani, Stoltenberg, tha se aleanca po shqyrton nëse duhet të ketë një shtim të përhershëm të pranisë së saj ushtarake në Kosovë, pas sulmit të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit.

“Tani ne po shqyrtojmë nëse duhet të kemi shtim të përhershëm për t’u siguruar që kjo të mos dalë jashtë kontrollit dhe të krijojë ndonjë dhunë në Kosovë, apo në rajonin e gjerë. Ne do të bëjmë atë që është e nevojshme. Aktualisht, ne jemi duke shqyrtuar rregullimet rreth pranisë sonë”, tha ai në një konferencë për media me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Gjatë vizitës në Prishtinë, e cila është në kuadër të një turi ballkanik, Stoltenberg tha se shtimi i pranisë ushtarake në Kosovë me 1 mijë trupa – që përbën vendosjen më të madhe në vitet e fundit të aleancës – tregon se sa seriozisht e merr aleanca dhunën që shpërtheu muajve të fundit në Kosovë.

“Ne vërtetë po investojmë në sigurinë e këtij rajoni, sepse siguria e njerëzve në këtë rajon, stabiliteti në këtë rajon, ka rëndësi për sigurinë tonë”, tha ai.

Shefi i NATO-s tha se aleanca është duke kryer një shqyrtim të pranisë ushtarake “që përfshin Bosnje e Hercegovinën dhe po ashtu Kosovën”.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA