11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Sopranoja shqiptare që po pushton skenat botërore të operës

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Marigona Qerkezi, në një lidhje direkte, në emisionin e mëngjesit “Alarm”, në ATV, foli rreth karrierës së saj të bujshme, e cila me paraqitjet e saja në skenë ka arritur të sigurojë dhjetëra çmime ndërkombëtare.

“Kam pasur një dëshirë shumë të fuqishme qysh prej fëmijërisë edhe kam filluar studimet e mija për flautë në Zagreb dhe pastaj koncertin e parë si soprano/ fëmijë e kisha në Ljubljanë isha vetëm 6 vjeç. Mund të them se përveç inspirimit nga prindërit, unë ende vazhdoj që çdo performancë përgatitem me mamin, kështu që ndihem me fat në këtë aspekt. Është pak e lodhshme sepse çdo herë je në udhëtime, je në vende të reja me aktivitete të ndryshme, teatro të ndryshëm etj.”, deklaroi ajo.

Përveç performancave të suksesshme, Qerkezi përmendi edhe një rast të “sikletshëm”, kur ajo ishte në një shfaqje, në Tokjo.

“Ishim në Tokjo dhe gjatë përgatitjeve, ne u njoftuam se eventualisht mund të ketë ndonjë termet, por ne thjesht nuk e morëm më shumë seriozitet por pastaj, derisa ishim duke përformuar, vërejtëm disa dridhje jo të zakonshme, në skenografi, natyrisht ishte diçka jo e rrezikshme por thjesht diçka e papritur”, shtoi ajo.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA