19.5 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Si të trajtojmë varësinë nga blerja?

Varësia ndaj blerjeve, njohur ndryshe si kompulsiviteti i blerjes, është një gjendje psikologjike që karakterizohet nga një nevojë e madhe dhe e pandalshme për të bërë blerje, e cila vepron si një mënyrë për të përballuar ndjenjat e padëshiruara apo stresin.

Varësia ndaj blerjeve vërehet shpesh nëpër kulme të stresit emocional ose kur individi përjeton ndjenja si depresioni, ankthi, vetmia, ose mungesa e vetëvlerësimit. Psikologët thonë se për këta njerëz, blerja shërben si një ilaç i përkohshëm për të ndihmuar të ndihen më mirë, duke i distancuar ata nga ndjenjat negative.

Sipas Dr. April Lane Benson, e cila është e specializuar në trajtimin e çrregullimit të blerjes kompulsive, varësia ndaj blerjeve mund të jetë një mënyrë si individët përpiqen të plotësojnë një zbrazëti emocionale.

Në secilën blerje, veçanërisht kur ajo përmbush nevojat e menjëhershme emocionale ose shërben si ilaç për të balancuar ndjenjat negative, sistemi limbik i trurit, veçanërisht amigdala dhe hipokampusi , aktivizohet.

Njerëzit që mund të vuajnë nga ky lloj kompulsiviteti zakonisht kanë simptoma si: impuls blerës, i paarsyeshëm dhe i tepërt, ndjenje faji pas blerjes, përballje me problemet financiare si pasojë e shpenzimeve të tepruara, konflikte në marrëdhëniet personale si rezultat i sjelljes së blerjes dhe fshehja e blerjeve si një formë e mohimit të problemit.

Media dhe reklamat e ndryshme na prezantojnë një shumëllojshmëri zgjedhjesh dhe mund të na stimulojnë të besojmë se blerja e produkteve të caktuara do të përmirësojë cilësinë tonë të jetesës. Sipas një studimi nga Journal of Consumer Research, ekspozimi i përsëritur ndaj reklamave nxit pritje të palogjikshme për kënaqësi dhe lumturi që mund të vijnë nga blerjet.

Cila gjini ka më shumë tendencë për obsesionin e blerjes , ka qenë subjekt i shumë studimeve psikologjike, dhe për disa nga ta del të jetë se gratë mund të përjetojnë varësi ndaj blerjeve në një shkallë më të lartë se burrat.
Për njerëzit që nuk mund të kontrollojnë blerjet e tyre, preferohet të kenë vizion afatgjatë për çka është e nevojshme dhe si blerjet ndikojnë në jetën personale dhe atë sociale./atvlive.tv/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA