Si të shmangen problemet me lukthin gjatë agjërimit

Pos të mirave shëndetësore, agjërimi mund të shkaktojë probleme të përkohshme shëndetësore në organizmin e njeriut. Kjo për shumë faktorë, por më e shpeshta është dhimbja e stomakut.

Nutricistët thonë se dhimbjet në lukth ndodhin edhe për shkak të anashkalimit të vaktit para agimit, i njohur si syfyr.

Ngrënia e syfyrit do ta ndihmonte organizmin në përballimin e ditës dhe orëve të gjata pa ngrënie. Ngrënia gjithashtu do të krijonte stabilitet në lukth, duke shmangur dhimbjet gjatë ditës. Nutricionistët propozojnë që në kohët e lejuara të konsumohet sa më tepër ujë, në mënyrë që organizmi të jetë i hidruar sa duhet.

Propozohet edhe shmangia e ushqimeve me shumë kripë, kafeja dhe pijet e gazuara. Në syfyr rekomandohet konsumimi i proteinave, vajrave, karbohidrateve dhe i lëngjeve të freskëta.

Pemët dhe perimet janë të domosdoshme për shmangie të probleme me lukth.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA