11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

“Shkollë lart, xhami poshtë” – Imami i fshatit Lubizhdë ka një falënderim të veçantë për mësuesin katolik të asaj kohe

E ndërtuar në vitin 1946, jo më e madhe se 30 metra katror, xhamia e vjetër në një fshat të vogël të Kosovës, Lubizhda fshat në komunën e Prizrenit ishte epiqendër e mësimeve në gjuhën shqipe në këtë xhami.

Vetë ndërtimi i kësaj xhamie qëllim kishte arsimin e të rinjve shqiptar të asaj kohe, në gjuhën shqipe.

Derisa sot imami i kësaj xhamie në këtë fshat të bukur të Prizrenit, në një rrëfim për këtë monument kulti tha se mësimdhënësi i parë në këtë shkollë i përkiste fesë katolike.

Lubizhda, një fshat me pamje piktoreske, me popullësinë që brenda kishin atdhedashurinë, dhjetëra vite më parë u maltretuan vetëm pse zgjodhën të mësonin gjuhën e nënës së tyre në këtë xhami të vjetër që dikur ishte shkollë nga ku edhe dolën shumë kuadro.

Shumë vite më pas, sot ata flasin, shprehen dhe mendojnë shqip./atvlive.tv/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA