10.4 C
Pristina
E hënë, 2 Tetor, 2023

Shkolla me 8 nxënës e 9 mësimdhënës

Numri i nxënësve në shumicën e shkolla të vendit, e në veçanti në pjesët rurale, prej vitesh vazhdon të zvogëlohet.

Njëri prej shkaqeve mbetet migrimi i jashtëm dhe i brendshëm i qytetarëve.

Shumë prej tyre kanë zgjedhur vendet më urbane brenda Kosovës e disa shtetet perëndimore.

Një rast i veçantë është në fshatin Zhiti të komunën e Podujevës.

Në këtë fshat, shkolla ka më shumë mësimdhënës se sa nxënës. Aktualisht janë 8 nxënës të rregullt të moshave të ndryshme, ndërsa të punësuar figurojnë 9 mësimdhënës.

Për më shumë, ndiqeni kronikën e plotë të ATV-së në videon e më poshtme nga minuta 25:00.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

LAJME TË TJERA