25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

ShBA-ja sanksionon mbi 120 subjekte që mbështesin pushtimin rus të Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj dhjetëra njerëzve dhe subjekteve për mbështetjen e pushtimit rus të Ukrainës, duke përfshirë një kompani private ushtarake, një kompani kineze dhe subjekte të lidhura me Rosatom, kompaninë shtetërore ruse të energjisë bërthamore.

Sanksionet zbatohen për më shumë se 120 subjekte dhe individë në më shumë se 20 vende, duke përfshirë ata që ndihmojnë në shmangien e sanksioneve, njoftoi sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi se ka vendosur sanksione ndaj ekspertëve financiarë rusë dhe atyre që mundësojnë shmangien e sanksioneve në mbarë botën, përfshirë Turqinë, Hungarinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe individëve e kompanive në Kinë.

“SHBA-ja do të vazhdojë të ndërmarrë veprime kundër Rusisë dhe atyre që ndihmojnë luftën e saj në Ukrainë, duke përfshirë zbatimin e mëtejshëm të obligimit në kuadër të G7, për të imponuar pasoja të rrepta ndaj aktorëve të vendeve të treta që mbështesin luftën e Rusisë në Ukrainë”, tha Blinken.

Ndër të sanksionuarit është kompania private ushtarake Patriot, të cilën Departamenti i Shtetit e lidh me ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe grupin mercenar Wagner.

Gjithashtu, është sanksionuar edhe kompania kineze HEAD Aerospace Technology, e cila, sipas Departamentit të Shtetit, dërgoi subjekteve të lidhura me Wagner dhe liderin e tij Yevgeny Prigozhin, imazhe satelitore të vendndodhjeve në Ukrainë.

Departamenti amerikan i Thesari sanksionoi gjithashtu kompaninë kineze King-Pai Technology HK, e cila punonte për kompleksin ushtarako-industrial rus. Pesë subjekte dhe një person që punon për Rosato mbulohen gjithashtu nga sanksionet e reja. Vetë Rosatom nuk është sanksionuar ende.

Ndër të sanksionuarit është USM Holdings i miliarderit rus Alisher Usmanov, si dhe kompanitë që ajo përfshin, njoftoi Departamenti i Shtetit.

Në mesin e këtyre kompanive janë: operatori i parë i telefonisë mobile Megafon, pastaj prodhuesi më i madh rus i mineralit të hekurit Metalloinvest me filialet e tij zvicerane dhe në Emirate e Bashkuara Arabe, operatori i projektit për bakër Udokan dhe prodhuesi i çimentos Akhangarancement nga Uzbekistani.

Në listë, gjithashtu është edhe Banka Ndërkombëtare e Investimeve (IIB) nga Budapesti, një bankë zhvillimi, shumica e pronësisë së të cilës është ruse./REL

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA