23.3 C
Pristina
E martë, 21 Maj, 2024

Serbët e Kosovës, në mbështetje të Vuçiqit!

Stacioni i autobusëve në Graçanicë dhe Mitrovicë të Veriut mbrëmë ishte përplot.

Serbët e Kosovës, në mënyrë të organizuar, e me autobusë të kompanive shqiptare, u nisën drejt Beogradit, për t’i shprehur mbështetje Vuçiqit, i cili po përballet me protestat e opozitës.

Stefan Stojanovic nga fshati Dobratin, Vuçiqin e sheh si shpresë të vetme për ta.

“Ne shkuam në një tubim në mbështetje të presidentit tonë Aleksandar Vuçiq. Më shumë se kurrë kemi nevojë për unitet dhe harmoni. Nuk ka qenë kurrë më e vështirë për popullin serb, jo vetëm në veri të Kosovës dhe Metohisë, por edhe për ne në jug. Shpresojmë se presidenti, si më parë, do të jetë me ne. Jemi të vetëdijshëm se vetëm me ndihmën e tij mund të mbijetojmë në KM”, tha Stefan Stojanovic, serb nga Kosova.

Numri i madh i bashkëkombësve, i gëzoi serbët e tjerë.

“Do ta mbështesim dhe falënderojmë presidentin, për të treguar se jemi me të dhe do të jemi gjithmonë”, tha Ivan Nedelkovic, serb nga Kosova.

“Më vjen mirë që erdhëm në numër të madh. Autobusët janë plot me njerëz, të gjithë janë në humor të mirë. Nesër është dita e shpresës, jemi nisur të mbështesim presidentin tonë Aleksandar Vuçiq”, tha Jellena Stojanovic, serbe nga Kosova.

Sipas mediave serbe, bëhet fjalë për afro mijëra serbë që kanë shkuar nga Kosova, por, këto të dhëna nuk janë konfirmuar nga Policia Kufitare e Kosovës.

Pas disa orëve rrugë, mbërritën në Beograd duke iu bashkuar pjesës tjetër së turmës, që i është përgjigjur thirrjes së Vuçiqit, për protestën e cila filloi në orën 19:00. /atvlive.tv

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA