22.3 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Regjisori boshnjak Dino Mustafić u bën thirrje dy qeverive që problemi me viza të rregullohet mes Bosnjë e Hercegovinës dhe Kosovës

Në konferencën për media me rastin e hapjes edicionit të 8-të së festivalit ndërkombëtar Prishtina International Theater Festival “Burbuqe Berisha”, regjisori boshnjak Dino Mustafić u bëri thirrje qeverisë së Bosnjë e Hercegovinës dhe asaj të Kosovës që sa më shpejtë ta rregullojnë problemin me viza mes dy vendeve.

“Unë e kam bërë edhe një shfaqje në lidhje me këtë temë edhe kam qenë në Prishtinë me atë shfaqje. Prej asaj, asgjë nuk ka ndryshuar dhe në mes të Bosnjës dhe Kosovës është komunikimi artistik më i komplikuari. Edhe pse kjo është çështje politike, por për ne nga rrethi artistik është edhe pyetje njerëzore. Për ne ka shumë rëndësi që me artistët nga Kosova të mbajmë një lidhje më të drejt për drejtë. Kështu që, me këtë rast, edhe një herë i falënderoj ekipin organizativ të festivalit që për një kohë të shkurtër nga ka siguruar vizat që të marrim pjesë në këtë festival”, tha Mustafić.

Regjisori boshnjak mbrëmë dha shfaqjen pjesëmarrëse në PITF2024, me titullin “Muhammad Ali, the one and only”, shfaqje kjo e cila edhe hapi edicionin e sivjetmë të këtij festivali.

Shfaqja e cila fliste për raportin mes babait dhe fëmijës ka impresionuar publikun që nga çastet e para. Aktorët janë duartrokitur nga publiku që ishte në numër të madh, duke përgëzuar dhe uruar ata për energjinë dhe atmosferën që sollën në skenë.

Kjo shfaqje delikate ishte një përzierje emocionesh për të gjithë të pranishmit, pasi ndërthurej me realitetin dhe aktualitetin për çdo familje. /atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA