31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Receta e ajvarit tradicional me speca të pjekur

Recetën e ajvarit që e mësoi nga nëna e gjyshja, zonja Makfire Sadiku e praktikon sot të njëjtën për familjen e saj.

Pikërisht në këtë sezone kur fillojnë përgatitjet për ushqimet dimërore, nënat shqiptare fillojnë me turshi e përgatitjen e ajvarit tradicional ngjashëm si zonja Makfire.

Me një shporet, tepsi dhe speca të njomë fillon pjesa e parë e përgatitjes, thotë ajo.

“Paraprakisht kavanoza sterilizohen, pasi përgatitet ajvari vendoset në këto kavanoz, pas kësaj e bëjmë një mbyllje hermetike në mënyrë që qëndrueshmëria të jetë më e gjatë”, shtoi tutje ajo./ATVLIVE.TV/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA