2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

​Raketa më e fuqishme në histori humbi kontaktin pas dhjetë minutash

Starship i SpaceX, një anije kozmike e gjeneratës së ardhshme e zhvilluar për të transportuar astronautët në Hënë dhe më gjerë, la atmosferën e Tokës pa një ekuipazh për herë të parë, por kontakti u humb menjëherë pas ngritjes.

Raketa me dy faza u nis nga baza e nisjes “Starbase” e Elon Musk në Boca Chica, Teksas.

Ishte dashur të fluturonte 90 minuta në hapësirë, por kontakti humbi dhjetë minuta pas ngritjes, njoftoi kompania.

“Kemi humbur kontaktet në fazën e dytë. Mendoj se humbëm fazën e dytë”, tha John Insprucker, drejtuesi i transmetimit të drejtpërdrejtë të SpaceX.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA