1.4 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Prizreni, “qyteti muze” i Kosovës, përmes fotografive

Përgatiti: Zeqir Hasani

“Qytet muze”, ”Muzeu nën qiellin e hapur” apo edhe të “Dubrovniku i Ballkanit” janë vetëm disa nga epitetet që i ka qytetit antik Prizreni i cili cilësohet si njëri ndër qytetet më të bukura të Kosovës.

Prizreni ka një pozitë të favorshme gjeografike, me siperfaqe prej 640 metra katror, gërshetimit harmonik të këtyre kulturave gjatë historisë dhe një numri të lakmueshëm të monumenteve të të gjitha kohërave.

Në rubrikën ‘’Dikur dhe sot’’ këtë javë Salajdin Krasniqi, koleksionues I fotografive të vjetra, por edhe njohës i mirë i qytetit të Prizrenit, na tregon më shumë rreth objekteve të vjetra, dhe ndryshimin ndër vite.

Prizreni njihet si një nga qytetet, me më së shumti monumente të kultit, një nga ato është edhe xhamia e Sinan Pashës.

Prizreni, njihet edhe për ura të shumta, që ndër shekuj kanë bashkuar qytetin.

Nga kalaja e Prizrenit, në pëllëmbë të dorës shihet çdo pjesë e qytetit, ndërtimi i të së cilës u bë për një arsye.

Të vizitosh Prizrenin, dhe të mos ndalësh te një nga objektet më të rëndësishmë të popullit shqiptar është e pa imagjinueshme, e tillë është edhe monumenti i Lidhjes së Prizrenit që ishte rrënuar në luftën e fundit.

Treva e Prizrenit është e banuar prej kohësh, si e tillë ruan edhe dëshmi të monumenteve arkeologjike nga koha e neolitit, eneolitit, bronzit, hekurit apo antikitetit, kjo dëshmohet edhe nga artefaktet e shumta të zbuluara, ku dëshmojnë se Prizreni është njëri ndër qytetet më të vjetra të Evropës Juglindore dhe më gjerë.

Për më shumë, shikoni storjen e plotë në videon e më poshtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA