24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Pritet shtrenjtimi i ujit

Përgatiti: Driton Sadiku

Naser Raçi është pagues i rregullt i faturës së ujit.

Mirëpo, në muajt e ardhshëm çmimi i faturës së tij mund të vijë më i lartë, nëse merret parasysh kërkesa e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit në Prishtinë.

“Ne kemi bërë kërkesë në Autoritetin Rregullator të ujit që të kemi sado pak rritje të tarifës së ujit, por kjo mbetet që Autoriteti Rregullator i Ujit ta shohë perfomancën e kompanisë, të shohë kostot e larta që i kemi në trajtim për shpërndarje të ujit dhe më pas do të vendoset se a do të ketë ngritje të çmimit të ujit apo jo”, tha zëdhënësja e KRU “Prishtina”, Arjeta Mjeku.

Megjithatë, ARRU-ja, gjatë të enjtes, nuk tregoi nëse tarifa për ujë do të rritet apo jo.

Por nëse kjo ndodh, për Naser Raçin është e papranueshme.

“Tmerr është, kjo marre është, edhe është uji i zotit, uji i Batllavës që nuk e pi kurrë veç për mu pastru se uji është i fëlliqur, a çka flasin në ujësjellës, Arjeta e ata krejt rrena janë, ujin e Batllavës nuk e pi kurrë se kom pasë problem me gur”, tha Raçi.

Kundër shtrenjtimit të tarifës së ujit janë edhe disa qytetarët të tjerë.

Aktualisht, çmimi për një metër kub ujë për ekonomitë familjare është 44 centë, ndërkaq për biznese 67 centë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA