2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Prindërit kanadezë mirëpresin fëmijën 6 kilogramësh

Një çift kanadez mirëpriti një fëmijë që peshonte gati dyfishin e madhësisë së një të porsalinduri mesatar.

Më 23 tetor, Britteney Ayres solli në jetë fëmijën e saj të pestë, një djalë të quajtur Sonny. Por ajo dhe bashkëshorti i saj, u mahnitën kur bebeja mbërriti me peshë 6 kilogram dhe gjatësi 55 centimetra.

Pesha e Sonny në lindje u bë një rekord për Spitalin Memorial të Kembrixhit në Ontario.
Mjeku i familjes, Dr. Asa Ahimbisibwe, një obstetër dhe gjinekolog në Spitalin Memorial të Kembrixhit, tha për GMA , se Sonny ishte foshnja më e madhe e lindur në spital që nga viti 2010.

Ahimbisibwe kishte lindur më parë Everett, Lucky dhe Marigold dhe po priste një fëmijë më të madh. Ai ndau me Fox News Digital , “Ne e dinim që edhe ky foshnjë do të ishte i madh, por nuk e prisnim që ai të ishte kaq i madh.”

“Kur foshnja e përkuli peshoren, u bë e vërtetuar se ai ishte me të vërtetë një foshnjë e madhe”, tha Ahimbisibwe. Ai shtoi se sapo mbërriti Soni, dhoma e mjekëve dhe infermierëve brohoritën.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve , madhësia mesatare e një foshnje djali në lindje është midis 3 kilogram dhe foshnjat që lindin “më të mëdhenj” zakonisht peshojnë rreth 4 kg.

Libri i Rekordeve Botërore Guinness rendit lindjen më të rëndë në rekord me 10 kg në 1879, i cili vdiq 11 orë pas lindjes.

Që nga ardhja në jetë e djalit të tyre, prindërit kanë thënë se Sonny do të jetë fëmija i fundit . Chance Sr. tha për GMA , “[Sonny] ka një rreze dielli. Ai është i bukur.” Ai shtoi,

“Kushdo që i sheh ata ka një buzëqeshje të madhe, edhe nëse nuk e njohin nga lajmet. Ata ende e shohin atë dhe thonë: “Uau, çfarë bebe është.” ”

“Të gjithë po bënin baste se sa i madh do të ishte ai, madje edhe mjekët dhe infermierët,” tha Chance.

Sonny mbërriti një javë përpara datës së tij të paraparë, më 31 tetor dhe që atëherë i është bashkuar familjes në shtëpinë e tyre në Kembrixh. Britteney konfirmoi se shtatzënia e saj dhe lindja e Sonny ishin pa asnjë ndërlikim./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA