19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Piktura e skulptura nga artistët shqiptarë, dedikuar Gjergj Kastriotit

Sot është ditëlindja e heroit kombëtar Gjergj Kastriot – Skënderbeu, i cili u lind më 6 maj 1405, në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit.

Për nderë të kësaj dite, artistë nga qytete të ndryshme të Kosovës u mblodhën sot në Ekspozitën e Artit në Prishtinë, në pikturë dhe skulpturë realizuar nga disa artistë shqiptarë, dedikuar Gjergj Kastriotit.

Rexhep Kasumaj, publicist, në një prononcim për ATV-në, u shpreh se, Gjergj Kastriot – Skënderbeu është po ashtu themelues i ndërgjegjes tonë kombëtare.

“Skënderbeu është kryezoti i ynë mesjetar dhe lavdia e jonë ndër shekuj. Themelues, po ashtu i ndërgjegjes tonë kombëtare. Tash kohëve të fundit ka edhe zëra që përpiqen me i hedhë hije figurës së tij, por siç e dimë, Skënderbeu s’ka qenë kurrë i humbur, ka qenë gjithmonë triumfator. Do të triumfojë tash e përgjithmonë”, tha Kasumaj.

Ndërsa, Hagji Gjoni, skulptor nga Peja, duke komentuar shtatoren e Skënderbeut që u vendos në Gjakovë, tha se kjo shtatore ka disa mangësi të vogla në harmoni.

“Nuk është se më ka pëlqyer tamam, por ka disa mangësi ndoshta të vogla në harmoni”, tha Gjoni. /atvlive.tv

Më shumë detaje i gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA